Typowe życie

5 najważniejszych życiowych słów

Jak wiadomo, słowa mają moc. Nie można ich rzucać na wiatr, a każde przyrzeczone słowo musi zostać spełnione. Słowa mogą dodawać otuchy i otulać nas swoim ciepłem, ale też mogą działać destrukcyjnie na człowieka. Jednak w dzisiejszym poście pojawią się słowa, których powinniśmy używać bardzo często, i których używanie nie powinno stanowić dla nikogo problemu.  Są to podstawowe komunikaty, które nie tylko świadczą o naszej rozwiniętej kulturze osobistej ale również o umiejętności używania ich w codziennym porozumiewaniu się z otoczeniem. Trzeba nimi obchodzić się ostrożnie, bo nadużywanie niżej wymienionych słów, może czasem być opłakane w skutkach. Ale nie ma potrzeby dołować się od razu, bo jeśli tylko będziemy wiedzieli kiedy i jak wypowiadać dane słowo, to nic się złego nie stanie, a wręcz przeciwnie, może być wszystko dobrze.

 Tak/Nie

Kobiety mówiąc „nie”, myślą „tak” i na odwrót. To pierwsza rzecz, o której trzeba pamiętać rozważając o tych dwóch słowach. Jednak pomijając kobiece niezdecydowanie (wybaczcie, ale to jest wpisane w naszą naturę i jest nieuleczalne), umiejętność mówienia „tak” i „nie”, świadczy o ludzkiej asertywności. Sztuka asertywności jest trudna do opanowania ale przy dobrych chęciach wszystko da się zrobić. Przede wszystkim, wyrażanie na coś zgody i odmawianie, musi być sprawą głęboko przemyślaną. Oczywiście mówię tu o sytuacjach poważnych, a nie gdy ktoś pyta, czy kupić nam coś słodkiego. Chociaż, w trosce o własną dietę, lepiej odmówić. Asertywność nie oznacza od razu agresywności i stanowczości. Asertywność to panowanie nad sytuacją, wyrażanie jasno swojego stanowiska, w zgodzie ze sobą i bez poczucia winy. Jasne, czasem nam głupio się na coś zgodzić lub zdecydowanie odmówić. Jak to śpiewał zespół T. Love – „To najtrudniejsze zawsze jest powiedzieć „nie”, gdy mówią „tak”.” Nie można się bać i ulegać własnym słabością, a w szczególności lękowi. Ważne, aby być Panem sytuacji.

 Przepraszam

Kojarzycie takie osoby, które zawsze za wszystko przepraszają? Cóż, jeśli nie znaliście takiej osoby, to właśnie ją poznaliście. Przyznaję się z ręką na sercu, że słowo „przepraszam” pada z moich ust statystycznie częściej, niż przekleństwo. Niestety, często przepraszam za głupoty albo za swoją głupotę. Słowo „przepraszam” niejednokrotnie stosowane jest przez nas jako broń. Wiemy, że kiedy przeprosimy, nasz czyn zostanie nam wybaczony, albo ktoś spojrzy na nas łaskawiej. Zdarza się, że przez takie „nieczyste” zagranie, budzimy w naszym partnerze niepotrzebne poczucie winy. Dlatego przepraszanie jest poważną „rzeczą” i nie powinno to być słowo absolutnie nadużywane. Jeśli już za coś przepraszasz, rób to wtedy, kiedy sytuacja naprawdę tego wymaga i kiedy jest to potrzebne dla Ciebie i Twojemu odbiorcy.

 

 Dziękuję

Wyobraź sobie najprostszą sytuację, gdzie wyświadczasz komuś przysługę, a ta osoba zwyczajnie Ci nie podziękuje. Czujesz się wtedy dziwnie i myślisz sobie niekoniecznie dobre rzeczy o tej osobie. Bycie wdzięcznym powinno być naszym obowiązkowym codziennym nawykiem. Mówienie „dziękuje” jest niematerialną, a jednak sprawiającą przyjemność zapłatą. Przy okazji, w ten sposób wyrażamy szacunek wobec drugiej osoby.

 Proszę

„Proszę Cię” albo „proszę bardzo”. Do wyboru, do koloru. Mówienie „proszę” jest elementem naszej kultury osobistej. Bez tego ani rusz do cywilizowanego życia. To słowo należy do podstawowych komunikatów w porozumiewaniu się między ludźmi. Gdy czegoś potrzebujemy od drugiej osoby, należy ją poprosić. Poza tym, „proszę, zrób to dla mnie” zamiast „weź mi to zrób”, całkowicie łagodzi przekaz. Dlatego w tym miejscu mam prośbę do przyszłych rodziców, lub jeśli jesteście rodzicami, uczcie mówić swoje dziecko „proszę” od małego.

 

 Kocham Cię

Z teoretycznego punktu widzenia, są to dwa słowa. Jednakże nie będę robić osobnego posta na ten temat, więc po prostu potraktuję to jako jedno wyrażenie. „Kocham Cię” zostawiłam na koniec, bo jest najbardziej skomplikowaną sprawą. Nie chcę rozwodzić się nad tym, kiedy to mówić, gdyż dla mnie sprawa jest prosta. Wyrażasz swoją miłość w momencie, kiedy jesteś pewien, że to czujesz. Chciałabym się skupić na sytuacjach, w których warto mówić „kocham”. Każdy w swoim życiu chce usłyszeć „kocham Cię”. Nie musi być to koniecznie od swojego partnera, ale choćby od rodziców, dziadków, itp. Zapewniamy w ten sposób drugą osobę o swojej miłości do niej. Jest to normalna i naturalna czynność, nacechowana swoją niezwykłością. Rzecz jasna, same słowa nie wystarczą, lecz  należą do kluczowych elementów współżycia z ludźmi. Słysząc „kocham Cię”, mamy poczucie stabilności, bezpieczeństwa i czułości oraz miłości w relacji z drugą osobą. Podkreślam tylko na koniec, że musi to być wyrażane ze szczerością, bo są delikatne jak szło słowa.

Moi drodzy, na koniec mam dla Was zadanie domowe do wykonania. Nie ma wywijania się jakimiś głupimi wymówkami, ani nie przyjmuję zwolnień lekarskich. Jeśli jest taka potrzeba, przeproście bliską osobę, podziękujecie jej, za to, że jest z Wami, oraz powiedzcie, że ją kochacie. Tak niewiele trzeba, aby kogoś uszczęśliwić.

27 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *