Typowe życie

Dorosłość

Ostatnio miałam przyjemność obejrzeć film animowany pt. „Mały Książe”, który wszedł w 2015 roku do kin na całym świecie. Jest to ekranizacja książki, której autorem jest  Antoine de Saint-Exupéry. Połączona ze współczesną interpretacją historia Małego Księcia, daje nam niepożądany efekt, jeśli jako widz nastawieni byliśmy zobaczyć piękną, tradycyjną opowieść. W drugiej części filmu Mały Książe…nie jest już „mały”. Jest dużym, pracującym chłopcem. Lecz nie będę was zasypywać spoilerami, zamiast tego polecam samemu zobaczyć. Dziś porozmawiamy sobie o dorosłości.

Dorosłość – blee!

 

Chociaż osobiście o dorosłości powinnam się najmniej wypowiadać, gdyż dopiero wchodzę dzielnie w ten etap, to miałam już liczne okazje aby „liznąć temat”. Ileż to razy się przez to przekonałam na własnej skórze, że życie potrafi zaskakiwać na każdym kroku. Każdy z nas już nie mógł się doczekać wyrwania z domowego ciepełka, aby teraz za nim zatęsknić. Fajnie było, gdy mama gotowała. Fajnie było, gdy rodzice załatwiali wszystkie poważne sprawy. Fajnie było być dzieckiem. Wtedy była jedyna i niepowtarzalna okazja aby wyspać się za wszystkie czasy. Dziś 5h snu to nieraz błogosławieństwo (nie na dłuższą metę). Co nas obchodziło płacenie rachunków i wszystkie te poważne sprawy, których nawet nie potrafiliśmy zrozumieć, bo to były sprawy dorosłych. Dziś te wszystkie poważne sprawy, które nie raz decydują o tym, czy jutro coś włożymy do garnka – spędzają w nocy sen z powiek. Czasami za bardzo się do tego śpieszymy, chcemy być „na swoim”, tracąc dziecięcy urok i beztroskę. Patrzymy na świat przez pryzmat szarych kolorów. Wyobraźnia zamyka się w czterech ścianach, a codzienna rutyna ogarnia nasz grafik. Tęsknie czasami za barwnym spojrzeniem na otoczenie, lecz przez tą naszą dorosłość dochodzi do człowieka, jak otoczenie wokół nas bywa zepsute. Ono nas napędza i swój rytm życia codziennego do niego dostosowujemy. Nie wychylamy się już ponad pewnie bariery, bo zrobienie czegoś szalonego , innego – nazywamy właśnie dziecinnym podejściem. Bo teraz trzeba być poważnym, ogarniać życie. Okej, super, ale bez przesady. Zachowajmy powagę ale z dziecięcą pogodnością.

Kiedy stajemy się dorośli?

 

Gdy kończymy 18 lat i dostajemy dowód osobisty do ręki. Przynajmniej według prawa. W rzeczywistości, gdy już musimy sami martwić się o swój byt. Gdy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń jakie niesie ze sobą los dorosłego osobnika. Gdy od szalonych imprez, wolimy spędzić spokojnie wieczór na własnej kanapie. Gdy praca staje się priorytetem a papierosy i alkohol zamieniamy na jedzenie w lodówce. A ile radości sprawia nam nowa gąbka do naczyń! Lecz stając się dorosłymi, nie zapominajmy o cieszeniu się życiem, i nie popadajmy w codzienną rutynę i w wyścig szczurów. I nie zapominajmy. Mały Książe zapomniał jak to jest być dzieckiem. Dla niego dorośli ludzie to dziwne stworzenia. Potwierdzam, że jest w tym dużo prawdy. 

 

4 komentarze

 • ~BodziekT

  Aniu masz słuszne obserwację, ale dorosłość to nie tylko obowiązki (gdyby tak było wszyscy nadal bylibyśmy w Nibylandii:) Owszem podejmujesz decyzje, ponosisz ich konsekwencje, ale przede wszystkim to są twoje wybory i jeśli dobrze decydujesz możesz mieć zabawę całe życie. A po za tym są pewne „zabawy” dostępne tylko dorosłym….

 • ~d

  Przerażającą jest dla mnie myśl, że do czasów zwykłego, beztroskiego bycia już nigdy nie wrócimy. Już nikt w życiu się nami nie zajmie, byśmy mogli cieszyć się chwilą tak często jak robiliśmy to za młodu. I zwykle z tego powodu mam nieprzespane noce.
  Będąc na studiach należy cieszyć się każdą chwilą – jest to stan przejściowy między kolorowym światem marzeń a codzienną pracowitą szarością.
  Ale można w dorosłym życiu zaznać jeszcze tych żywych kolorów z dzieciństwa. Osobiście dostrzegam je w miłości do drugiej osoby, w obcowaniu z naturą, w smacznych potrawach, muzyce i realizacji własnych marzeń 🙂

 • ~Hania

  Moja babcia mawiała, że im jesteś starsza tym mniej się przejmujesz, twoje pierdnięcie w tramwaju ludzie zwalą na wiek a ty możesz się do nich szeroko uśmiechnąć. Nie jestem jeszcze w wieku odpowiednim na bezceremonialne pierdnięcia ale stanowczo nie przejmuję się, jak ludzie obserwują moją głupawkę (a chichranie się do utraty tchu zdarza mi się bardzo często) i często ten mój śmiech przechodzi na nich. Po chwili poważnieją i pytają co brałam oraz idą obrabiać mi pupę z innymi poważnymi. Ale ja nie muszę się tym martwić 🙂 Nikt mi niczego zabronić nie może. I szczerze polecam takie podejście – jeśli nie robisz nic złego po prostu nie przejmuj się nikim i niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *