Typowe życie

Pogoda na lato

Maj. Trudno uwierzyć, że to właśnie Maj. Czas leci jak opętany, a to oznacza, że to pora, aby przygotowywać się na lato. Dni stają się coraz cieplejsze (nawet do 30 stopni w niektórych rejonach Polski!), spódniczki coraz krótsze, a listy z zadaniami na wakacje się wydłużają.  Nie wszędzie znajdą się miłośnicy letniej pory roku, bo i tak będziemy wyczekująco patrzeć na kalendarz i zastanawiać się, kiedy nadejdzie wreszcie zima. Lecz nauczmy się doceniać w końcu, to co mamy, bez narzekania.

Pogoda jest jak kobieta…

 

…czyli zmienna i nieprzewidywalna. Nie wiadomo czy ześle na nas gorzkie krople swych łez z burzowych chmur, czy uraczy nas odrobiną uśmiechniętego słońca. Trzeba po prostu zdać się na jej humor, przy okazji nie psuć swojego samopoczucia. Domyślam się, że każdy zamawia słoneczną pogodę all the time, szczególnie podczas długo wyczekiwanego odpoczynku . Rzecz w tym, że gdy tak się nie dzieje, zaczyna się maraton narzekania. Dlatego warto przygotować się na deszczowe pory. Akurat nie straci się dużo, gdy podczas wakacyjnych deszczy czas spędzamy w pracy, nie żałując niczego. Natomiast, gdy zostajemy w domu, zamiast przeleżeć cały dzień w łóżku i ze zdenerwowaniem zaglądać co pięć minut przez okno, może w końcu wypadałoby posprzątać w szafie? Umyć podłogę? Posegregować papiery? Porozwiązywać krzyżówki? Poczytać książkę? Burzowa pogoda nie oznacza od razu nieudanego czasu. Po prostu mimo tej przeciwności, trzeba umieć sobie zorganizować zajęcie.

Oczywiście nasze samopoczucie poprawia od razu odrobina słońca. To jest dopiero wymarzona pogoda. Niestety, z roku na rok w okresie letnim panują coraz wyższe temperatury. 30 stopni, a my w skrajnym wyczerpaniu szukamy odrobinę cienia i chłodu. Dlatego trzeba pamiętać, iż pomimo tak cudownej pogody, trzeba się przed nią uchronić. Pamiętajmy o dużej ilości płynu. Nośmy ze sobą zawsze butelkę wody, zwłaszcza jeżeli jest to okres, gdy trzeba cały czas nawadniać organizm. Filtry przeciwsłoneczne również są wakacyjnym niezbędnikiem, najlepiej z SPF 15-30. Czyli jak nie stać się spaloną frytką, a później wężem zrzucającym boleśnie skórę. Trzeba pamiętać o nakryciu głowy, gdy wystawiamy się na dłuższy czas na słońcu.  Nie trudno wtedy o udar. Zwiewny słomiany kapelusik będzie idealną opcją.

Leżing, smażing, plażing.

 

Nie przechwalając się tu zbytnio – fajnie jest być studentem. Trzymiesięczne wakacje to naprawdę bardzo dużo czasu. Tyle można zrobić, tyle można zwiedzić, cały świat zmienić! Ale jak ktoś woli przyziemnie życie, warto już teraz zaplanować sobie czas na wakacje. Żeby nie przeleżeć bezczynnie na hamaku całych trzech miesięcy, można poszukać sobie pracę. Wakacyjna praca to świetny sposób na zarobek. Oferty kierowane są nie tylko do studentów, ale również dla młodszych osób, które po prostu chcą sobie dorobić, zająć czymś czas i zdobyć pierwsze doświadczenie. Również polecam szukać różnego rodzaju wolontariatów.
Jeśli jednak nie widzisz siebie w pracy, przez wakacje to w takim razie jakieś pożyteczne zajęcie. Wakacyjny kurs salsy, szybkiego czytania, a może nawet kurs jogi.
Praca wokół domu, czyt. Praca w ogródku to też świetny sposób na spędzenie czasu.
Jeżeli jednak stawiamy na odpoczynek, to proponuję stworzyć listę interesujących rozrywek:
1. Mnóstwo, mnóstwo książek. Na pewno gdzieś na regałach zalegają nam książki, na które przez cały rok nie spojrzeliśmy, a może właśnie warto w końcu je otworzyć.
2. Krzyżówki, kolorowanki, łączenie kropek. Przez ostatni czas zalewają rynek tego typu rzeczy.Świetnie rozwijają wyobraźnię i nadają się do wzięcia ze sobą, np. na plażę
3. Spotkania z przyjaciółmi. Zakładamy, że mamy dużo czasu. Spotykanie się we wakacje z przyjaciółmi jest idealną opcją. Wakacje również sprzyjają rozkwitaniu miłości. Może jakiś mały wakacyjny romans?
4. Koncerty. Wszędzie koncerty. Różnego rodzaju festiwale i koncerty przeważnie organizowane są we wakacje. Warto, choć raz w życiu przejechać się na tego typu zgromadzenie. Przeżyć coś niesamowitego i niezapomnianego.  Swoją ofertą zachęca np. Open’er Festival w Gdyni, Jarocin Festiwal, lub Woodstock.
5. Nauka. To nie jest śmieszne. Właśnie wakacje są przerwą w nauce, ale skoro mamy tyle czasu i nie wiemy co ze sobą zrobić, to może się pouczyć? Podszlifować angielski albo zacząć odkrywać nowy język. Ewentualnie douczyć się różnych rzeczy, by w nowym roku szkolnym zabłysnąć wiedzą.

6. Ostatnie, i chyba najlepsza propozycja – Dolce far niente ! (po włos. Słodkie nieróbstwo)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *