Typowe życie

Słowo pisane

Słowo pisane ma wielką moc dla tego, kto je docenia. Co już raz zostanie zapisane, jest względnie trwałe. Przede wszystkim w Internecie, gdzie (jak wiadomo), umieszczona w nim treść, nigdy już nie opuści internetowych murów. Jednak to co dany autor opublikuje, z zamiarem jakiegoś wartościowego przekazu i wyrażania siebie, nie zawsze spotka się z zainteresowaniem odbiorców. Taką tendencję szczególnie zauważam przy różnego rodzaju artykułach, blogach, wpisach itp. Dlatego stawiam w tym momencie odważne pytanie: czy w takim razie pisanie traci na wartości? Oczywiście, nie mam zamiaru tu nikogo obrazić, iż publikowana przez niego treść, nie jest wartościowa. Gdybym codziennie zadawała sobie takie pytanie, to posty pojawiałyby się raz na rok. Jednak nie rezygnowałabym z działalności w sieci, bo pewnie poszłabym w stronę nagrywania filmów. Powodem tego byłoby stwierdzenie, że odbiorcy w Internecie robią się coraz bardziej leniwi. Drogi Czytelniku, mam nadzieję, że nie masz mi tego za złe. Doceniam szczerze, że z dobrą intencją, czytasz ten tekst. Być może właśnie myślisz, iż trochę przesadzam, bo takie słowa nie wydają się zachęcające do dalszej lektury. Dlatego blogerzy – chociaż to byłby wyraz wielkiego szacunku dla czytelnika – nie dziękują za każdym razem za przeczytanie posta. Ten zabieg wyglądałby dziwnie i być może odbiorca poczułby się źle. Chociaż wszystko zmierza do tego, że każdy autor „słowa pisanego”, zacznie  dziękować za czytanie jego tekstów. Moje krytyczne podejście do sprawy, bierze się właśnie z tego całego lenistwa. Nie twierdzę, że jest to coś złego i nie mówię „Wy małe leniuszki, nie chce Wam się pewnie tego czytać”. Sama czasem pomijam pewne treści, z własnego „niechcemisię”, jeśli mam do wyboru obejrzenie filmik o podobnej tematyce. Bo jest to wygodniejsze. Z autopsji znam czytanie samych tylko nagłówków i to czasami wystarczy. Nastała era przekazu obrazkowego. Wygodniej jest oglądnąć coś, przy czym nie musimy wytężać mózgu, w przeciwieństwie do czytania tekstu. Filmik nie wymaga od nas śledzenia dokładnie każdego wyrazu. Jak wiadomo to męczy. A od tego co jest męczące, uciekamy. Co prawda, doceniam twórczość wielu ludzi na Youtubie i myślę, że gdyby prowadzili tylko bloga, przekaz nie byłby aż taki owocny. Toteż wartość tekstu nie jest tak istotna jak kiedyś. Staranność przygotowania artykułu wymaga wiele pracy. Zdarza się, że jest to męcząca czynność. Łatwo o słowne wpadki i niedbałość. Choć niektórzy taką niedbałość celowo stosują. Kto czyta komentarze w Internecie, ten wie o co chodzi. Dla wielu interpunkcja, ortografia, czy jakiekolwiek zasady pisemnego wyrażania się, są czarną magią. Oprócz zasady „nieważne jak, ważne żeby było”. Smuci mnie fakt takiego rażącego niechlujstwa. Co dopiero, gdy ktoś nawet przekleństwo napisze z błędem. Bezmyślnie wypływanie komentarzy spod palców typowego użytkownika Internetu, świadczy o zapomnieniu istoty „pisanego języka” i traceniu na wartości słowa.

Częstym problemem w tej kwestii, jest również powtarzalność tematów. Kiedy widzę treść o tej samej tematyce pod rząd, to automatycznie nie chce mi się już nawet tego czytać. Jeśli ktoś pragnie wybicia się w Internecie w tych czasach, musi stworzyć coś naprawdę oryginalnego. Coś, co przyciągnie tłumy, które będą chciały więcej. Internauci są jak dzieci. Dasz im najlepszego cukierka/zabawkę – to będą łaknąć coraz więcej. Jednak to co Ty im oferujesz, musi być interesujące. Rozleniwisz czytelnika, jeśli będziesz mu serwować ciągle to samo.

Jednak swojego podejścia nie odnoszę tylko do blogów. Niestety, co do czytania książek, taka tendencja jest równie przerażająca. 60% Polaków nie przeczytało w zeszłym roku ani jednej książki. Takie dane sprawiają, że szczęka opada i się nie podnosi. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie jesteśmy czytającym narodem?  Dla „statystycznego Kowalskiego” wygodniej jest usiąść przed telewizorem, odmóżdżyć się po ciężkim dniu pracy, zamiast wziąć do ręki książkę i poczytać. Staram się to jakoś zrozumieć, z racji tego, iż każdy kto przychodzi wymordowany po pracy do domu, pragnie odpocząć w niewymagający sposób. Aczkolwiek, za takim trybem życia podążają konsekwencje. Nie czytając, nie ćwiczymy mózgu. Nie czytając, nie zdobywamy wiedzy i nie poszerzamy zasobu słownictwa. Nie czytając, nie potrafimy później logicznie myśleć ani argumentować swojego stanowiska. Niestety, taka prawda. Mózg jest jak mięsień, który należy ćwiczyć. Może nie od razu na rozwiązywaniu super-matematycznych zagadek, ale samo przeczytanie książki jest wystarczające. Jeśli przyzwyczaisz się do tego i wejdziesz w świat opisany na papierze, zostaniesz w nim z pozytywnym skutkiem.

8 komentarzy

 • ~BodziekT

  Masz rację Aniu i niestety raczej się to nie zmieni. a na marginesie , poprzednia szata bloga bardziej mi się podobała. Pozdrawiam

 • Kala

  Cóż, witamy w XXI wieku. Smutna prawda, ale prawda. W świecie youtuberów, „zdrowego stylu życia”, które dokumentowane jest głównie na snapchacie i obrazowania wszystkiego, co da się obrazować – mało kto sięga po książki. A szkoda, bo przez to robimy się narodem głupim. Niektórych rzeczy nie można pokazać, ale można je opisać, jeśli ma się do tego dostateczny talent. Z zaskoczeniem jednak stwierdzam, że ludzie w moim wieku, czytają często i chętnie. Może też to kwestia środowiska, w jakim się obracam. Ale dumna jestem z tego. Dla mnie życie jest za krótkie właśnie ze względu na to, ile książek jest do przeczytania, ale też i technikami XXI wieku nie gardzę, bo seriale oglądać kocham. Grunt to znaleźć złoty środek i coś, co się lubi, prawda?
  Po długiej nieobecności, zapraszam również do mnie.

 • ~asia/wkawiarence.pl

  znam mnostwo osob, dla ktorych slowo to pisane nie ma wiekszego znaczenia. Nie czytaja. Nie maja takiej potrzeby. Sa telewidzami, ogladaczami. Nie mozna im miec tego za zle. Ja skolei uwielbiam. uwielbiam czytac. Pisanie mnie rozluznia, pozwala pozbyc sie natloku mysli do glowy naplywajacych. Wole czasem to nuz czcze gafanie. Choc i ono jest czasem potrzebne. A z youtuba korzysta moja 2 i pol latka, moze i ja sie kiedys skusze. Ale poki co, wynieram – slowo.

 • ~Kappcofe

  Mozna i nazwać to lenistwem lub brakiem czasu. Czytanie zajmuje stosunkowo więcej czasu niz filmik. Bo trzeba przeczytać literki, posklejać je w zdania a potem jeszcze zrozumieć i analizować. W momencie oglądania od razu przyswajamy słowa. Poza tym wizualizacja i rzetelnie zrobione filmiki przyciągają rzesze ludzi. Niestety żyjemy w erze gdzie czas jest cenniejszy niz złoto. Ludzie działają bezmyślnie byle szybko byle gonić. Młodsza generacja juz wcale nie wie jak wyglada książka bo sa ebooki i wszytko wyświetlane na ekranikach.

 • ~Karolina

  Vlogi są przyjemne, jeśli są ciekawie robione, osoba mówi z pasją i zaangażowaniem. Szerokim łukiem omijam filmy robione na odwal się, gdzie dźwięk daje wiele do życzenia, a treść – mimo iż może jest interesująca – jest skutecznie niszczona przez fatalny obraz i ogólnie cały aspekt wizualny.
  Zdecydowanie wolę czytać i pisać, niż mówić do kamery 😉

  Pozdrawiam Cię serdecznie!

 • ~pudernik.pl

  Dokładnie, sama zrobiłam ostatnio test na blogu, kto czyta, a kto tylko spamuje 🙂
  Ludziom się nie chce czytać, bo mają youtuba, coż taka kolej rzeczy. Nie można się na to złościć, bo nic z tym niezrobimy. Zadałam pytanie na jednej grupie* nie blogerskiej!
  Kto czyta blogi, na 2 tysiące osób, odpowiedziało mi kilka, że woli youtuba. No cóż.. idziemy w niepamięć 🙁 Podpisuję się pod tym co powiedziałaś, mózg też należy ćwiczyć i można to robić w sposób przyjemny np. czytając nasze blogi 😀 haha
  Kochana jeszcze jedno, masz literówkę w zdaniu:
  ,,Jednak to co dany auto opublikuje”
  Jakby Ci się chciało to poprawić 😀
  Pozdrawiam, buziaki :*

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *